zobrazit/skrýt
Rychlý nákup

Sluchátka Koss Porta Pro koupíte spolehlivě, rychle a nejlevněji v eshopu sluchatka.net. Poštovné je zdarma (vyjma příslušenství)


Koss Porta Pro - 890Kč

 

KOSS PORTA PRO 25th ANNIVERSARY - 1390kč

 
Náhradní molitany - 110kč+poštovné
 
Náhradní hlavový most - 650Kč
 

Koss UnPorta Pro

Neděste se není to sci-fi, ale realita. Možné je všechno, jenom informovanost je malá. Porta Pro se prý dříve prodávaly i s mikrofonem, ale kvůli malému zájmu byly z trhu staženy. Pokud si však dnes koupíte Porty (bez mikrofonu), určitě Vás napadne, k čemu je ten šroubek na levém sluchátku? Ano, slouží k přidělání mikrofonu, a kdyby neexistoval mikrofon, nebyl by tu ani šroubek. Koss se o tom na svých stránkách nezmiňuje, a na internetu taky moc informací není. Vlastně žádné, a proto je tu tato stránka.                                         Koss Porta Pro

V AE servisu (oficiální servisní středisko Koss, LG a dalších firem) mi potvrdili, že cosi jako mikrofon k PPro existuje, zároveň však dodali, že oni mi ho nenamontují, protože to mají od firmy Koss zakázáno – prý se jedná o přestavbu na dražší model. To je pravda, ale když už se ten dražší model neprodává?

                                    Koss Porta Pro

Odkázali mě však na firmu Eurostar Ostrava. Ta má pobočku i v Praze, v areálu Vodní stavby kousek od IKEMu, zastávka Dobronická. Pokud tam vystoupíte, jděte směrem k hlavní budově, poté dál podél nějakých dílen jakéhosi učiliště, kde zahněte doleva. Po pár minutách chůze dorazíte k budově A2. Kanceláře Eurostaru jsou v posledním patře. Odevzdáte jim sluchátka (proti podpisu, samozřejmě), necháte telefonní číslo, a oni vám nejpozději za měsíc pošlou SMS, že si je můžete vyzvednout… Posílají je totiž do Ostravy, prý tam jezdí každý týden, takže pokud budete mít štěstí, mohli byste je mít zpátky do 14 dnů - já čekal o týden déle. Jedná se o “opravu“ v rámci doživotní záruky v ceně 200Kč.

                                    Koss Porta Pro

Jak to dopadlo? Stojí to za to? Tak je třeba zdůraznit, že z Porta Pro se staly UnPorta Pro (technici Eurostaru to nazvali Porta MC, ale portable, neboli přenosné, to opravdu není… MC… EmSí? Kchůl!). Mikrofon nelze odstranit bez hrubšího zásahu, který spočívá v rozříznutí tří plastových koleček (viz foto) spojujících jednotlivé kabely – jedno spojuje kabel levého sluchátka s kabelem mikrofonu, druhé spojuje tuto dvojici s kabelem pravého sluchátka a poslední je na konci před konektory. Jejich funkce je jasná, zabraňují párání kabelu, což je na jednu stranu dobrá věc, ale také díky tomu musíte zaplatit další dvě stovky, až vás mikrofon omrzí. Nebo je můžete zkusit rozříznout, jak už bylo řečeno, ale nejsem si jistý, jestli k nim není bužírka moc přitavená…

                                    Koss Porta Pro

Tří-žílový kabel je hodně široký, mám pocit, že i dráty ze sluchátek jsou tlustší než ty původní. Zajímavá je rovněž výměna konektorů, klasický malý zahnutý jack byl nahrazen robustnější rovnou konstrukcí, která ovšem do kapsy k empétrojce není úplně nejvhodnější. Na internetu jsem viděl jednu jedinou sadu fotek Porta Pro s mikrofonem, a konektory byly malé, zahnuté… asi tam dávají, co jim zrovna přijde pod ruku, prý se někomu i stalo, že vyreklamované Porta Pro dostal zpátky s nepozlaceným konektorem… Ale zpět, chci to doma k počítači, takže konektory mě nezajímají, ať jsou třeba do spirály. Po připojení jsem však narazil na problém. Je jím mono-jack k mikrofonu. Moc se v tom nevyznám, ale pokud si chci něco nahrát v klasickém Záznamu zvuku ve WinXP, nesmím konektor úplně dotlačit. Mikrofon nahrává pouze pravý kanál, v levém je ticho, na rozdíl od standardního levý = pravý. Asi si koupím jack samici a napájím jí na krátký kabel z mých starých sluchátek tak, aby se signál dělil mezi oba kanály. Mikrofon sám o sobě je slušný, na rozdíl od mikrofonů na levných headsetech ho nemusíte mít hned u pusy, kvalitu zvuku nejsem schopen posoudit, protože mám starou integrovanou zvukovou kartu. Hloupé je uchycení mikrofonu, sám o sobě je zasazen v držáčku, který je přimontovaný šroubkem k levému sluchátku. Je to ten samý šroubek, který tam máte, takže po přidání držáčku visí asi na čtyřech závitech, a s natáčením mikrofonu nahoru a dolu se povoluje a utahuje :-)

            Koss Porta Pro Koss Porta Pro

U mikrofonu jde o to, že jeden kanál je špička a druhý kanál je prostředek. Okraj, tedy kovová část nejblíže ke kabelu je zem. Tak to funguje v případě stereojacka, tento monojack "zkratuje" zem s jedním z kanálů, řešení je zhotovit kabel samice jack - samec jack, kde špička a prostředek samce povedou na nejhlubší vnitřek samice (který při zapojení samce do samice odpovídá špičce samce), a část samce nejbližší kabelu povede na ty části samice, které jsou po zapojení mikrofonu zkratovány (v případě stereosamice, lepší je využít mono, kvůli kvalitnějśímu kontaktu).

                                    Koss Porta Pro

Pokud chcete headset na doma k počítači, je přidělání mikrofonu k portám dobrá volba, ale připravíte se tím o sluchátka k MP3 přehrávači. Šílená kabeláž a nemožnost odšroubování mikrofonu přenositelnost sluchátek snižují víc než se na první pohled zdá.

                                    Koss Porta Pro

autor Ondřej “Dup“ Kubát

Fotografie v plném rozlišení(10MB). + nepublikované.

Tímto děkuji autoru textu a fotografií za poskytnutí ke zveřejnění. Myslím, že tato informace na českém internetu opravdu chybí.

Koho by zajímala další alternativa jak získat porty s mikrofonem nechť navštíví další návod. Sice už to není ono, ale taky velice zajímavý.